تقویت مهارت اسپیکینگ

دسته بندی: عمومی

2020/04/27


در مقالات قبلی، در مورد آماده سازی برای هر کدام از مهارت های لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ آزمون های زبان انگلیسی صحبت کردیم و نکات مهم زیادی را ارائه دادیم. در این مقاله نیز سعی می کنیم راهکار هایی را برای چالش هایی که داوطلبان در آماده سازی مهارت اسپیکینگ با آن روبرو هستند ارائه دهیم. ممکن است در مورد مهارت های زبان انگلیسی تان شک داشته باشید، اما در صورت پیروی از نکات مفیدی که برای شما تشریح کرده ایم، و البته با تمرین زیاد نمره بسیار عالی ای را در آزمون زبان خود کسب کنید. در ادامه چند روش برای بهبود مهارت های اسپیکینگ به عنوان بخشی از آمادگی آزمون های زبان انگلیسی ارائه شده است.

مهارت صحبت کردن در زبان مادری خود را تقویت کنید

فعلاً آمادگی برای آزمون های زبان را فراموش کنید و نگران مکالمه به زبان انگلیسی نباشید. لحظه ای به این فکر کنید که آیا شما در ارتباطات روزانه خود، یک شخص فصیح هستید یا خیر. بیشتر مردم نیستند! حتی در زبان مادری خود، اکثر مردم مهارت های مناسب گفتاری ندارند و قادر به برقراری ارتباط موثر افکار خود با کلمات نیستند. آن ها این موضوع را درک نمی کنند، زیرا هرگز نیازی به تحت تأثیر قرار دادن کسی یا گرفتن نمره خوب برای صحبت کردن به زبان مادری خود نداشته اند. شرط اصلی صحبت کردن به انگلیسی با استاندارد بالا، صحبت کردن به زبان مادری به طور کامل و مؤثر است. بنابراین برای بهبود اسپیکینگ خود، پس از تقویت مهارت های صحبت کردن در زبان فارسی، به مرحله بعدی بروید.

 

صحبت کردن برای تأثیرگذاری بهتر را تمرین کنید

دوباره، با زبان مادری خود شروع کنید. اما این بار به خاطر داشته باشید که باید شنوندگان را تحت تأثیر قرار دهید. شما می توانید این کار را با استفاده از کلمات رسمی و یک سبک مطمئن انجام دهید، که هر دو در آزمون های زبان انگلیسی بسیار مهم هستند. هرگز در حالی که مهارت صحبت کردن خود را تمرین می کنید از زبان عامیانه استفاده نکنید، زیرا قرار نیست در طول امتحان خود این کار را انجام دهید. اکنون سعی کنید به همان شیوه به انگلیسی صحبت کنید. به یاد داشته باشید، باید شخصی را پیدا کنید که نه تنها به شما گوش کند بلکه قادر به صحبت با شما به زبان انگلیسی نیز باشد. بهترین راه برای تمرین مهارت اسپیکینگ، پیدا کردن شخصی است که خودش در حال آماده شدن برای یک آزمون زبان انگلیسی باشد. به این ترتیب اولویت های هردوی شما مطابقت دارد و شانس بهتری برای کمک به یکدیگر خواهید داشت تا بتوانید به یک نمره خوب دست پیدا کنید.

 

 برخی از اصطلاحات انگلیسی را بیاموزید

هرگز سعی نکنید هنگام مکالمه، زبان انگلیسی را به زبان ساده زبان مادری خود را ترجمه کنید. هر زبانی روش خود را برای بیان نگرش ها و احساسات مختلف دارد. به جای ترجمه عبارتی از زبان خود، سعی کنید عباراتی را که در زبان انگلیسی متمایز است یاد بگیرید. این کار می تواند دوباره بهانه خوبی برای تماشای فیلم، خواندن کتاب، روزنامه یا مجله یا صرف وقت برای صحبت کردن با انگلیسی زبانان بومی باشد.

 

تا حد امکان تمرین کنید

اگر می خواهید نشان دهید که می توانید به طور واضح و طبیعی با یک انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنید، لازم است که هر دو مهارت و تجربه را به زبان انگلیسی داشته باشید. بنابراین ، تمرین باید بخش مهمی از آمادگی صحبت کردن در مورد آزمون های زبان باشد.

"اما کسی ندارم که با من تمرین کند!"

نگران نباشید - برای تمرین در خانه صحبت کردن نیازی به یک شریک صحبت ندارید. شما می توانید:

صدای خود را در پاسخ به سؤالات تمرین آیلتس ضبط کنید. سپس می توانید به صدای ضبط شده خودتان گوش دهید و در مورد اشتباهاتتان تأمل کنید. در ابتدا، ممکن است تعجب کنید که چند اشتباه کوچک را حتی بدون دانستن آن انجام داده اید. این شواهدی را برای شناسایی نقاط ضعف و قوت در این زمینه را به شما می دهد. سعی کنید زبان انگلیسی را به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده آموزش دهید. هیچ راه بهتری برای تسلط به مهارت از طریق آموزش آن به شخص دیگری وجود ندارد!

مهم نیست که از کدام استراتژی عملی استفاده می کنید، مهم این است که نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و در جهت بهتر کردن آن ها اقدام کنید.

 

بدانید که مصحح به دنبال چه چیزی است

شما باید دقیقاً بدانید که در آزمون چه نمره ای خواهید گرفت و مطابق آن برای تقویت مهارت اسپیکینگ، خود را آماده کنید. با انجام این کار، شما قادر خواهید بود هر آنچه را که برای گرفتن نمره بالا لازم است به مصحح این بخش ارائه بدهید. به عبارت دیگر، شما باید روی چیزهای مهم متمرکز شوید و مواردی را که مهم نیستند نادیده بگیرید.

تنها چهار زمینه وجود دارد که باید در آماده سازی اسپیکینگ خود به آنها توجه کنید:

  • تسلط و انسجام
  • دایره لغات گسترده
  • دقت و استفاده از گرامر صحیح
  • تلفظ

با تمرکز بر این چهار بخش، شما را به طور کامل آماده خواهید شد و از اعتماد به نفس مطلق در روز امتحان برخوردار می شوید. علاوه بر این، با فهمیدن آنچه که مصحح به دنبال آن است، می توانید از هدر رفتن وقت خود در سوالات بیهوده ای مانند: آیا باید با لهجه آمریکایی صحبت کنم؟ آیا باید ارتباط چشمی برقرار کنم؟ آیا باید لباس خاصی بپوشم؟ جلوگیری کنید.

 

خودتان را با زبان انگلیسی احاطه کنید

برای انجام هر چه بهتر در مهارت اسپیکینگ در روز آزمون، باید قبل از امتحان خود با نحوه ی چگونگی صحبت به زبان انگلیسی آشنا شوید. یک روش عالی برای بهبود مهارت های گفتاری و تولید گفتار شما، تلاش برای صحبت در زبان انگلیسی است که معمولاً این کار را نمی کنید. به همین دلیل توصیه می کنیم روز قبل از امتحان به مدت 24 ساعت فقط به انگلیسی ارتباط برقرار کنید. با انتخاب صحبت، نوشتن، خواندن و گوش دادن فقط به زبان انگلیسی 24 ساعت قبل از آزمون، شما به مغزتان زمان زیادی می دهید تا عادت کنید به زبان انگلیسی فکر کنید. همچنین با نزدیک شدن به امتحان خود، احساس اطمینان بیشتری خواهید داشت.

 

از واژگان، خردمندانه استفاده کنید

شما باید اطمینان حاصل کنید که از واژگان زبان انگلیسی به درستی استفاده می کنید. منظور من از این کار چیست؟

یكی از ساده ترین راه ها برای از دست دادن امتیاز در بخش اسپیکینگ، استفاده نادرست از واژگان "پیشرفته" است. سعی نکنید که ممتحن را با واژگانی که حتی خودتان کاملا درک نمی کنید تحت تأثیر قرار دهید. آن ها فوراً متوجه اشتباهات شما می شوند.

 5 توصیه در مورد بکارگیری درست واژگان عبارتند از:

 

لیست های طولانی کلمات را یاد نگیرید. این کار نمره شما را بهبود نمی بخشد. با یادگیری لیست های طولانی از کلمات نمی توانید مهارت های زبانی خود را بهبود بخشید زیرا یاد نمی گیرید که چگونه از آن ها در مکالمه طبیعی استفاده کنید. در عوض، باید استفاده مناسب از واژگان را در اولویت قرار دهید.

 یادگیری واژگان زمان می برد و عجله در آن منجر به اشتباهات اساسی می شود. اگر یاد نگیرید که چگونه یک کلمه را به درستی بکار ببرید یا تلفظ کنید و آن را در بخش اسپیکینگ تکرار کنید، قطعا در آزمون امتیاز از دست خواهید داد.

 نیازی نیست از کلمات فانتزی یا پیچیده استفاده کنید. سخنان "سطح بالا" در گفتار شما هرگز به زبان نمی آید. اگر گرامر، تلفظ و تسلط شما ضعیف است، کیفیت صحبت کردن خود را بهبود بخشید. به یاد داشته باشید، اولویت شما در آزمون های زبان تحت تأثیر قرار دادن ممتحن با جواب های قلنبه سلنبه! نیست، بلکه برقراری ارتباط واضح است تا از توانایی شما در این زمینه مطمعن شوند.

 باید اقدام کنید. هر معلم خوب زبان انگلیسی می تواند به شما نشان دهد که چگونه واژگان خود را بهبود ببخشید، اما آن ها نمی توانند کلمات را به جای شما یاد بگیرند. فقط خودتان می توانید.

 

ساختار بخش اسپیکینگ آزمون را درک کنید

ابتدا به ساختار آزمون نگاهی بیندازید تا بدانید که در روز امتحان چه کاری باید انجام دهید. اما پیش از این، با نگاهی به ساختار آزمون اسپیکینگ می توانید به فکر بهترین روش آماده سازی برای آن باشید.

 

با معیارهای نمره دهی بخش اسپیکینگ آشنا شوید

اطمینان حاصل کنید که معیارهای مربوطه را برای ارزیابی عملکرد خود به کار می برید، تا بتوانید مهارت صحبت کردن را که در آزمون های زبان بسیار مهم است بهبود بخشید. بطور مثال در اینجا معیارهای بخش اسپیکینگ آزمون تافل ذکر شده است:

پاسخ به سؤال: این معیار به توانایی شما در درک تسک و صحبت در مورد موضوع به روشی که مرتبط باشد اشاره دارد. به عنوان مثال، اگر از شما خواسته شده استدلال و مثال ارائه كنید، فقط باید این كار را انجام دهید. اگر مثال های خود را فراموش کنید یا به جای آن جزئیات را بیان کنید، امتیاز خود را از دست خواهید داد.

قابل فهم بودن: این مورد به چگونگی درک شما اشاره دارد. اگر کسی بتواند به راحتی صحبت های شما را درک کند، احتمالاً در این معیار نمره بالایی خواهید داشت.

سازماندهی: اگر پاسخ شما به وضوح سازمان یافته و تدوین شده است، می توانید در این معیار امتیاز بالایی کسب کنید. برای راهنمایی های بیشتر در مورد نحوه سازماندهی اسپیکینگ خود مطالب زیادی را بخوانید.

تسلط و روان بودن: اگر می توانید بدون تردید صحبت کنید و گفتار شما به طور طبیعی جریان یابد، تسلط بالایی خواهید داشت.

تلفظ: اگر می توانید صدا های تکی را به درستی تلفظ کنید، استرس کلمات را به درستی دریافت کرده و از لهجه خوبی برخوردار هستید، مسلما در این معیار خوب خواهید بود. به یاد داشته باشید، در تلفظ به نوع لهجه توجهی نمی شود. تقریباً همه گویندگان غیر بومی لهجه دارند و این باعث نمی شود امتیاز خود را از دست بدهید.

 گرامر: این به توانایی شما در استفاده از ساختارهای دستوری پیشرفته و دقت بالایی اشاره دارد.

 واژگان: این یکی در مورد اثبات داشتن دایره واژگان گسترده ای است که می توانید با استفاده دقیق از آن بگویید منظور شما چیست.

 

اگر فقط مدت کوتاهی برای آماده سازی وقت دارید، وحشت نکنید

اگر فقط یک روز به روز بزرگ آزمون مانده است، نگران نباشید! شما هنوز هم می توانید بر روی برخی از معیارهایی که برای ارزیابی مهارت اسپیکینگ استفاده می شود کار کنید.

این ها معیارهایی هستند که در یک زمان کوتاهتر بهبود می یابند:

پاسخ به سؤال: حتی اگر وقت زیادی نگذارید، باید اطمینان داشته باشید که هر بار که یک موضوع اسپیکینگ را می خوانید، در نگاه اول متوجه قسمت های اصلی می شوید. اگر از شما درباره دلایل سؤال می کنند، و اگر می خواهید جزئیات داشته باشید، حتماً دلایل خود را بیان کنید. قابل فهم بودن: بهترین راه برای اطمینان از قابل فهم بودن سخنان شما این است که شخصی به صحبت شما گوش کند. آیا می دانید که می توانید بومیان آنلاین پیدا کنید تا در این زمینه به شما کمک کنند؟ Verbling محلی برای شروع جستجوی یک شخص با زبان انگلیسی بومی است که می تواند معلم شخصی شما باشد و یا حتی می توانید شخصی را پیدا کنید که در آموزش زبان انگلیسی برای آزمون های زبان تخصص دارد. اگر آن ها بتوانند شما را درک کنند، در مسیر صحیحی قرار دارید. اگر کسی در دسترس شما نیست تا شما را بشنود، می توانید صدای خود را ضبط کرده و به گفتار خود گوش دهید. چه تصمیم دارید با یک شخص واقعی برای تمرین صحبت کنید و چه اینکه فقط صدای خود را ضبط کنید، به یاد داشته باشید که ساختار آزمون اسپیکینگ هر آزمون مشخص زبان را در ذهن داشته باشید. شما می توانید لیستی از مباحث را در اینجا پیدا کنید، و سپس سعی کنید شرایط امتحان را شبیه سازی کنید. به خودتان 15 ثانیه فرصت دهید تا آماده شوید و 45 ثانیه برای صحبت کردن. تکرار کنید تا اطمینان داشته باشید.

سازماندهی: سازماندهی همچنین می تواند در قابل فهم بودن صحبت های شما کمک کند، در اینجا ساختاری وجود دارد که می توانید در هر سخنرانی که دارید بیان کنید: topic statement + support

در اینجا یک نمونه سوال و پاسخ وجود دارد، بنابراین می توانید نحوه سازماندهی آن را مشاهده کنید:

Example task: What are the characteristics of a good parent? Use reasons and details to support your response

Topic statement: The two most important characteristics of a good parent are friendliness and ability to set limits

Support) can be reasons, details, examples depending on what’s required)

 

Reason: Friendliness — If parents are friendly, kids will feel like they can always trust their parents and then the children will be friendly as well

 

Detail: Kids tend to imitate their parents’ behaviors, so if a parent is friendly they will set the right example

 

Reason: Ability to set limits — If parents can set limits, they’ll guide their children through what’s good and bad

 

Detail: Kids need limits within which they can feel safe. Even if children tend to test these limits a lot, they still need their parents’ guidance

 

اگر کمی زمان بیشتر برای امتحان دارید، می توانید سایر معیارها را نیز بهبود بخشید، که شامل مهارت های زبانی است که برای توسعه دادن کمی بیشتر طول می کشد.

 

تردیدهایتان را با عبارات انگلیسی، به صورت طبیعی مدیریت کنید

گفتار مسلط - گفتاری که به طور طبیعی جریان می یابد - چیزی است که شما در طی مدت زمان طولانی توسعه می دهید. افرادی که در اسپیکینگ خود به سطح خوبی از تسلط رسیده اند، می توانند کلمات خود را سریعتر پیدا کنند، حتی وقتی آن ها کاملاً مطمئن نیستند چه بگویند. این امر نیز به طور مستقیم با واژگان مرتبط است (به پایین مراجعه کنید)، زیرا معمولا وقتی نمی توانید کلمات خود را پیدا کنید، تردیدها رخ می دهند. در اینجا چند عبارت وجود دارد که می توانید برای بهبود تسلط خود در هنگام تردیدها استفاده کنید.

هر وقت احساس کردید نمی توانید کلمات خود را پیدا کنید از این عبارات استفاده کنید:

...What I was trying to say is

...In other words

...To put it differently

برخی از عبارات دیگر را برای کمک به موقعیت های خاص آزمون بیاموزید

در هر آزمون اسپیکینگ، مدت زمان محدودی برای صحبت کردن به شما داده می شود. یادگیری چند عبارت که بطور مکرر قابل استفاده است، شما را در تسلط یافتن کمک می کند. در اینجا چند عبارت وجود دارد که می توانید در آزمون اسپیکینگ از آن ها استفاده کنید تا به شما کمک کند اولین برخورد خوبی روی ممتحن داشته باشید:

Phrases for giving details

as a matter of fact

...not only…but also

moreover

likewise

Phrases for giving reasons

...one cause for that is

...since

...because of

...given that

Phrases for introducing new points

moreover

furthermore

...in addition to

 

در اینجا می توانید عبارات انتقالی بیشتری را برای کمک به شما در طول آزمون اسپیکینگ پیدا کنید.

 

از همه مهم تر، صبور باشید

یکی از با ارزش ترین درس هایی که باید در مورد آمادگی صحبت کردن در آزمون های زبان بیاموزید این است که لازم است تا قبل از دویدن بتوانید راه بروید! به عبارت دیگر، این واقعیت که مهارت های شما یک شبه بهبود نمی یابد مهم است، استرس نداشته باشید. بهبود یک مجموعه مهارت یک فرآیند است نه یک سفر. بنابراین، کاملاً طبیعی است که مدتی طول بکشد. اگر پشتکار داشته باشید و صبور باشید و طرز فکر مثبت خود را حفظ کنید، از این که آماده سازی برای بخش اسپیکینگ شما چقدر لذت بخش و مؤثر است شگفت زده خواهید شد

 


منبع : https://www.fluentu.com