تقویت مهارت رایتینگ

دسته بندی: عمومی

2020/04/27


تقویت نمره مهارت رایتینگ در آزمون های زبان

بسیاری از افراد با آمادگی آزمون های زبان سر و کار دارند، این آزمون ها توانایی های زبان هر کسی را تا حد مجاز ارزیابی می کند. برای بسیاری از افراد، قسمت رایتینگ آزمون می تواند پر استرس ترین باشد، اما نگران نباشید، ما برای هر کسی که ممکن است مشکل پیدا کند نکات برجسته ای داریم. نگاهی به برخی از نکات و توصیه های ما بیندازید، و مطمئناً از پس این قسمت آژمون های زبان برخواهید آمد. ممکن است فکر کنید که تمرین رایتینگ شما با یک تکه کاغذ و یک موضوع از یک کتاب کار تافل یا آیلتس آغاز می شود. اما قبل از نوشتن یک مقاله کامل، ابتدا تمرین نوشتن جملات و پاراگراف های کوتاه تر مهم است. همچنین درک مفاهیم خاصی که در مقاله های خود استفاده خواهید کرد بسیار حائز اهمیت است.

هنگام خواندن مطالب، از خود سوال بپرسید و به آن ها جواب دهید

برای یادگیری نحوه تهیه جملات، پاراگراف های کوتاه و پاسخ های کوتاه، به دنبال برخی از کتاب های درسی دانشگاهی، کتاب های زبان یا مطالب آنلاین با مجموعه سؤالات پس از هر داستان یا فصل باشید. Breaking News English یک وب سایت شگفت انگیز است زیرا کتابخانه ای از مقالات خبری را در اختیار دارد که همگی دارای سؤالاتی در انتها هستند. اگر کتاب مورد علاقه شما شامل سوال نیست، همیشه می توانید از معلم یا یک دوست بخواهید که برخی از سوالات را برای شما بنویسد. داستان ها یا فصل ها را با دقت بخوانید. فقط به داستان و ایده های اصلی توجه نکنید بلکه واژگان، ساختار جملات و ویژگی های گرامری مورد استفاده را نیز بررسی کنید. با مشاهده و تجزیه و تحلیل زبان انگلیسی، درک خود را بهبود بخشیده و می توانید از آنچه در نوشتن خود آموخته اید استفاده کنید. یادداشت را هنگام مطالعه فراموش نکنید. شخصیت ها کی هستند؟ ایده اصلی چیست؟ چی شد؟ اینها سؤالاتی است که می خواهید پاسخ آن ها را بدانید. زیر کلمات مهم و یا قسمت هایی که به نظر شما مهم است خط بکشید. پس از خواندن متن، به سؤالات پاسخ دهید. پاسخ های خود را قبل از بررسی کلید بررسی کنید. اگر در مورد هر یک از پاسخ ها سؤال دارید از یک معلم یا شخص نیتیو سؤال کنید.

خلاصه کردن را یاد بگیرید

خلاصه کردن برای تمرین نوشتن به زبان انگلیسی، برای آزمون های زبان و حرفه علمی شما به زبان انگلیسی بسیار مهم است. اما خلاصه کردن به چه معنی است؟ این کار چگونه از نقل قول، Paraphrasing یا بیان نظر خود، متفاوت است؟

نقل قول از شخصی به معنای این است که شما کلمات آن ها را دقیقاً همانطور که در ابتدا گفته یا نوشته شده است به اشتراک بگذارید. شما باید از علامت نقل قول استفاده کرده و نام نویسنده را درج کنید. اگر از علامت نقل قول استفاده نمی کنید و کارهای شخص دیگری را در نوشتار می آورید، سرقت ادبی و کاملاً غیرقابل قبول است.

پارافریز کردن شامل نوشتن پیام شخص است. یک پارافریز هنوز به منبع اصلی مرتبط است، اما از آنجایی که شما از کلمات دقیق کسی استفاده نمی کنید، نباید از علامت نقل قول استفاده کنید. یک نمونه از پارافریز کردن:

.According to Anaïs Nin, when we write, we taste life twice: at the moment of writing and later when we read what we wrote

خلاصه زمانی است که شما ایده اصلی یک داستان ، کتاب یا مقاله را به قول خودتان به اشتراک بگذارید. خلاصه ها همیشه کوتاه تر از متن یا داستان اصلی هستند. وقتی داستان، کتاب یا مقاله را خلاصه می کنید، فقط ایده های اصلی مهم هستند.

بیان عقیده خود با نقل قول، پارافریز کردن و خلاصه بسیار متفاوت است. سه مورد اول همه هدفمند هستند یعنی شما حقایق را با هم به اشتراک می گذارید و داستان ها همانطور که هستند نظر شما ذهنی است، اما این بدان معنی است که ممکن است با عقاید افراد دیگر متفاوت باشد.

 در آزمون های زبان و در رایتینگ آکادمیک یا حرفه ای خود از تمام این تکنیک ها استفاده خواهید کرد. بنابراین مطمئن شوید که همیشه از تکنیک مناسب استفاده کنید. بعد از اتمام خواندن این پست، سعی کنید از هر چهار مورد استفاده کنید: نقل قول، پارافریز کردن، جمع بندی و بیان عقیده خود. همین کار را می توانید با هر متن دیگر برای تمرین انجام دهید.

یک لیست از موضوعات برای نوشتن درباره آن ها برای خودتان بسازید

اکنون که نوشتن کوتاه را تمرین کرده اید و برخی از تکنیک های مهم را درک کرده اید، آماده هستید که نوشتن مقاله های تمرینی را برای آزمون زبان شروع کنید. هرچه زودتر لیستی از موضوعات بالقوه ایجاد کنید تا بعداً وقت طوفان فکری!(BRAINSTORMING)   را تلف نکنید. درباره موضوعاتی که به آن ها علاقه دارید و درباره آن چیزهای زیادی می دانید فکر کنید. آیا نسبت به محیط زیست پرشور هستید؟ از مسافرت لذت می برید؟ مزایای سفر می تواند موضوع خوبی برای شما باشد. از موضوعاتی را که از آن لذت نمی برید یا از آن ها چیزی نمی دانید بگذرید. به عنوان مثال من درباره اتومبیل ها چیز زیادی نمی دانم، بنابراین نمی خواهم صنعت خودرو را به عنوان یک موضوع بالقوه بنویسم. سپس مباحث بحث و عقیده را انتخاب کنید. در مورد موضوعات بحث برانگیز فکر کنید و شروع به تهیه لیست کنید. یک موضوع همیشه نباید عمیق باشد، آن ها می توانند ساده تر مانند مزایای داشتن کودک بیشتر در خانواده، داشتن حیوان خانگی یا تحصیل در خارج از کشور باشند. برای کمک به شما، نیویورک تایمز لیستی از 200 سؤال برای نوشتن عقیده را منتشر کرده بود. انجمن بین المللی آموزش بحث و گفتگو مملو از ایده ها است. وب سایت های دیگر، از جمله TestMagic و Test Prep Practice و ETS  نیز منابع خوبی برای نمونه سوالات هستند. در اینجا چند نمونه دیگر از مباحث نظر خوب آورده شده است:

Do you agree or disagree with the following statement? Social media websites, such as Facebook, Twitter and Instagram have made communication between people less personal. Use specific reasons and examples to support your opinion

Which one would you prefer: professional success or a happy personal life? Use specific reasons and examples to support your preference

You have one day to show a foreign friend around your hometown. Introduce him or her to your culture, historic places and food. Where would you take your friend on that day, and why? Use specific reasons and details to support your choice

Do you agree or disagree with the following statement? It is better to live on the university campus sharing a room with a roommate than living off-campus on your own. Use specific reasons and examples to support your opinion

 

طوفان فکری (BRAINSTORMING)

لیست موضوعات خود را برداشته و یکی از آن ها را انتخاب کنید. سپس، حدود 3 دقیقه طوفان مغزی کنید. یعنی موضوع خود را خوانده و شروع به فکر کردن در مورد آن کنید. درباره چه چیزی می توانید بنویسید؟ نظر شما در مورد موضوع چیست؟ آیا تجربه شخصی در مورد این موضوع دارید؟ آیا مقاله های اخیر مربوط به آن را خوانده اید؟ ایده های خود را بر روی یک کاغذ بنویسید. برای به یاد سپاری آن ها می توانید از فلش استفاده کنید. نگران نوشتن جملات کامل، نگارشی، گرامر یا املای کلمات در این مرحله نباشید. فقط هر کلمه یا جملات شکسته ای را که به ذهنتان می رسد، بنویسید. هنگامی که طوفان مغزی انجام شد، می توانید طرح کلی مقاله خود را شروع کنید.

ایجاد یک طرح کلی 

ایجاد یک طرح کلی شاید مهمترین قسمت روند نوشتن شما باشد. طرح کلی به شما کمک می کند تا ایده های اصلی خود را سازماندهی کنید تا منطقی به یکدیگر متصل شوند. اگر شواهد کافی برای پشتیبانی از ایده های اصلی خود داشته باشید، طرح کلی شما به شما خواهد گفت. یک طرح کلی خوب می تواند شما را در جستجوی مقاله خود راهنمایی کند، و به شما در ساخت داستان یا استدلال خود به روشی منطقی و روان کمک می کند. نوشتن طرح کلی شما باید حدود 7 الی 9 دقیقه طول بکشد. در مورد طرح کلی خود به عنوان لیستی از عناوین فکر کنید. هنگام نوشتن طرح کلی، شروع به فکر کردن در مورد املای خود، انتخاب کلمات و دستور زبان کنید. با این حال، جملات کوتاه یا صرفاً چند کلمه بهتر از استدلال های طولانی در طرح کلی هستند. به یاد داشته باشید، شما در حال توسعه هر ایده نیستید، فقط آن ها را فهرست کنید. یک جمله تز (thesis statement) قوی بنویسید. جمله تز راهنمای شما در کل مقاله خواهد بود و در انتهای بند مقدمه شما می آید. به عنوان مثال، اگر موضوع در مورد مزایای حیوانات خانگی باشد، جمله تز ممکن است این باشد:

I believe that it is very beneficial to have a pet at home because they provide companionship, they teach you responsibility and they support your exercise habit

یک جمله تز قوی معمولاً شامل ایده اصلی است (یعنی حیوانات خانگی مفید هستند) و دلایل حمایتی (Supportive Reason) (به عنوان مثال 1.آن ها همراهان خوبی هستند، 2 مسئولیت پذیری را آموزش می دهند و 3 آن ها از عادت ورزش ما پشتیبانی می کنند). سعی کنید دو تا چهار ایده حمایتی داشته باشید. برای هر دلیل حمایتی موارد فرعی را ذکر کنید. فقط به دلایل اکتفا نکنید بلکه ایده های حقایق، عقاید، استدلال های قوی یا نمونه هایی را که باید درمورد هریک از آن ها ذکر کنید هم یادداشت کنید. به سؤالات "چرا؟" و چطور؟" هنگام ایجاد ایده های حمایتی خود فکر کنید: این نکته چرا و چگونه از جمله تز شما حمایت می کند؟ سعی کنید حداقل سه نکته فرعی برای دلایل حمایتی داشته باشید.

در طرح کلی شما، یک دلیل حمایتی ممکن است اینگونه به نظر برسد:

Pets teach responsibility

Pets have specific feeding and play times (follow a daily schedule)

Pets need special pet food (monetary support)

Pets need to be taken to the vet regularly

Having a cat taught me responsibility

 

قالب طرح کلی شما باید به صورت زیر باشد:

 

Introduction

Introduction: quote, short story, joke, etc

Thesis statement

Body

Supportive Reason #1

Supportive detail

Supportive detail

Supportive detail

Supportive Reason #2

Supportive detail

Supportive detail

Supportive detail

Supportive Reason #3

Supportive detail

Supportive detail

Supportive detail

III. Conclusion

Summary of the outline/rephrasing the thesis statement

Call for action or suggestion

درباره موضوعات خود بنویسید

پس از پایان کار با طرح کلی، مشکل ترین قسمت به پایان رسیده است! اکنون می توانید نوشتن را شروع کنید. همانطور که در حال تهیه مقاله خود هستید، قالب فرمت طرح کلی خود را از نزدیک دنبال کنید.

با یک مقدمه شروع کنید. مقدمه شما می تواند یک نقل قول، یک داستان کوتاه یا حتی یک شوخی خنده دار مربوط به موضوع باشد. خلاق بودن بسیار مهم است. مقدمه خود را با یکthesis statement  پایان دهید.

در بدنه مقاله، جزئیات دلایل حمایتی خود را گسترش دهید.

سرانجام مقاله را با نتیجه گیری به پایان برسانید. نتیجه گیری خلاصه ای از جمله تز شما و ایده های حمایتی است. مثلا

Considering that pets provide us with companionship, teach us responsibility, and support our exercise habit, I believe that having a pet is beneficial to everyone

حتی ممکن است پیشنهادی ارائه دهید یا خواستار اقدام شوید، مانند:

If you don’t have a pet yet, I suggest you consider getting one. If interested, go to your local humane society where you will find many loving dogs, cats and other animals in need of a good home

هدف خود را روی نوشتن مقاله رد حدود 7 الی 10 دقیقه مقاله بگذارید و پس از آن طی 5 دقیقه بررسی کنید. این بدان معناست که شما در هر مقاله حدود 25 دقیقه وقت صرف خواهید کرد: طوفان مغزی ، ایجاد طرح کلی ، نوشتن و بررسی. در این مدت هدف نوشتن 300-350 کلمه است. توانایی نوشتن مقاله 300 تا 350 کلمه ای در مدت 25 دقیقه در روز آزمون زبان شما مفید خواهد بود. اگر به زمان بیشتری نیاز دارید یا مقاله های شما در ابتدا خیلی کوتاه هستند، نگران نباشید. با گذشت زمان بهبود خواهید یافت. فقط توجه کنید که اکنون کجا هستید و در کدام قسمت ها باید بهتر شوید.

مقاله خود را بازبینی کنید. همانطور که به طور خلاصه به آن اشاره کردیم، پس از اتمام نوشتن مقاله خود، به عقب برگردید و آن را مرور کنید. سعی کنید فقط 5 دقیقه به بررسی و ویرایش بپردازید. نوشتن خود را دوباره آهسته و با دقت با توجه به جزئیات بیشتر بخوانید. دستور زبان، املا و کلمات خود را بررسی کنید. اگر در حال تایپ هستید، spellcheck  و Grammarly به شما کمک می کنند. اگر متوجه اشتباه شدید، آن را اصلاح کنید. از پاک کردن یک کلمه یا کل یک جمله برای تجدید نظر در آن نترسید. اگر متوجه کلمات تکراری شده اید، سعی کنید آن ها را با مترادف جایگزین کنید. به عنوان مثال، اگر در مقاله خود پنج بار از کلمه " strong " استفاده کرده اید، چهار مورد از آن ها را با یک مترادف مناسب جایگزین کنید: " active " ، " hardy " ، " muscular " و غیره. اگر هیچ مترادفی را نمی دانید، دیکشنری را بررسی کنید. اگر از انتخاب املای کلمه خود مطمئن نیستید، باز هم از دیکشنری استفاده کنید. در طول آزمون، شما امکان استفاده از فرهنگ لغت یا دیکشنری را نخواهید داشت، اما در حالی که شما تمرین می کنید، استفاده از آن ها خوب است. وقتی به تاریخ آزمون نزدیکتر می شوید، نوشتن چند مقاله بدون فرهنگ لغت یا دیکشنری را تمرین کنید. به هر چیزی که گیج کننده است توجه کنید. دانستن مناطقی که باید بیشتر به آن ها توجه کنید یا دوباره بررسی کنید به پیشرفت شما کمک می کند.

از یک فرد مسلط به زبان انگلیسی بخواهید تا مقاله شما را اصلاح کند. پس از اتمام نوشتن مقاله، مرور و بررسی آن، کاملاً ضروری است. می توانید از کسی بپرسید که قبلاً در امتحان نمره خوبی کسب کرده است، یا از معلم یا دوست دیگری بخواهید که به زبان انگلیسی مسلط است و یا انگلیسی زبان مادری اش می باشد. این ایده برای تحت تأثیر قرار دادن خواننده نیست بلکه برای تعیین نقاط قوت و ضعف شماست. هنگامی که می دانید کدام جنبه های مهارت نوشتن شما بیشترین توجه را نیاز دارد، چالش آسان تر می شود. به یاد داشته باشید که آن ها روان انگلیسی صحبت می کنند و قادر خواهند بود به همه اشتباهات کوچک شما اشاره کنند. علاوه بر این، چهار چشم بیشتر از دو چشم اشتباهات را مشاهده می کند!. می توانید از Lang-8 برای بررسی مقاله خود استفاده کنید. انگلیسی زبانان بومی مقاله شما را به صورت رایگان ویرایش می کنند. البته کار با یک معلم انگلیسی به صورت فردی یا بصورت آنلاین حتی بهتر است، زیرا فرصت های بیشتری را برای بحث در مورد نگرانی های شما فراهم می کند و برای تقویت نقاط ضعف، نکات خاصی را به دست می آورید. هنگامی که شخصی کار شما را مرور کرد، با اصلاح اشتباهاتتان مقاله خود را بازنویسی کنید. سپس بار دیگر آ« را بررسی کنید و ببینید چیزی را از دست داده اید یا خیر. به اشتباهات خود توجه کنید. همچنان بر گسترش واژگان خود تمرکز کنید. یک یا دو هفته بعد، دوباره در مورد همان موضوع بنویسید تا ببینید چقدر پیشرفت کرده اید. از این مراحل برای تمرین رایتینگ هر هفته 2-3 بار استفاده کنید. بکار گیری تمامی این نکات رایتینگ شما را بسیار تقویت خواهد کرد و به شما این امکان را می دهد تا در آزمون امتیاز بیشتری کسب کنید و برای بقیه عمر بهتر بنویسید.

 


منبع : https://www.fluentu.com/